Poradnik

JAK DOBRAĆ OBUWIE?

 
Dobór właściwego obuwia jest skomplikowanym procesem, który MUSI być poprzedzony dokonaniem dokładnych pomiarów stóp w obciążeniu w CENTYMETRACH oraz wnętrza butów w CENTYMETRACH.
 

Dlaczego pomiar?

Dostępne obuwie, mimo standaryzacji numerów, ma bardzo różne wymiary jeśli chodzi o wartości bezwzględne – jedynie pomiar w centymetrach jest dokładny.
 
Spotykamy się na co dzień z różnicami w wymiarach wnętrza butów. Często buty o tym samym numerze mają różnice nawet 2 centymetrów! Może to spowodować nieodwracalne zmiany stóp maluchów!!! Bywa, że rodzic chce kupić buty dla dziecka o rozmiar większe niż te, które obecnie posiada i „ w ciemno ” kupuje buty z nadrukowanym większym o jeden numerem, a okazuje się, że nowy but jest w istocie mniejszy!
 

Dziecko nie wie... 

Pamiętajcie, że tzw. czucie proprioceptywne, czyli czucie głębokie kształtuje się u dzieci do ok. 8-10 roku życia, więc dziecko nie jest w stanie nam powiedzieć wiążąco, czy but jest dobry dla jego stopy! Dodatkowo prawie zawsze mamy różnice w długościach pomiędzy obiema stopami! Mając pomiary stóp i wnętrza buta możemy ze 100 % precyzją dobrać odpowiedni rozmiar.
 

UWAGA NIEBEZPIECZEŃSTWO!

Podczas chodzenia stopa w bucie przesuwa się do przodu, więc zbyt krótkie lub równe z wymiarem stopy obuwie będzie DEFORMOWAĆ palce. Zagwarantujcie odpowiednią strefę bezpieczeństwa z przodu buta. Ważne jest również zapinanie butów na rzep lub sznurówkę aby zapobiegać przesuwaniu się stopy w bucie! Buty bez zapięcia (bez rzepa lub sznurówki) nie trzymają stopy, co prowadzi do takiej samej sytuacji jak w bucie za krótkim, czyli przykurczom i rotacji palców oraz uszkodzeń paznokci. 
 
Biorąc to pod uwagę, w BUCIORKU w sklepie stacjonarnym zawsze dokonujemy tych pomiarów, żeby rodzice mieli pewność co do precyzyjnego indywidualnego dopasowania obuwia dla dzieci. Dodatkowo doradca może wychwycić ewentualne poważniejsze problemy zdrowotne w obrębie stóp i kończyn dolnych i zasygnalizować konieczność głębszej diagnostyki. Działania te gwarantują komfort i bezpieczeństwo rozwijających się stóp oraz spokój rodziców.